wtorek, 3 lipca 2012

Szykujemy się do podróży cz. II, czyli ubezpieczenie zdrowotne w krajach UE.

Często podróżujecie po krajach Unii Europejskiej na "własną rękę"? Jeśli tak, zapewne przed wyjazdem nie wykupujecie żadnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po pierwsze - to kosztuje, po drugie - za dużo z tym zachodu. Jeśli jesteście ubezpieczeni w Polsce, mam dla Was idealną opcję:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - w skrócie EKUZ.


Co to takiego? EKUZ jest zaświadczeniem, że jesteście ubezpieczeni w Polsce. Dzięki temu, jeśli podczas podróży zaistnieje potrzeba udzielenia Wam pomocy lekarskiej, otrzymacie ją za darmo w ramach ubezpieczenia w Polsce. Proste, prawda?

Co więcej, wyrobienie takiej karty nic nie kosztuje. Wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w Oddziale Wojewódzkim NFZ wraz z dowodem osobistym i potwierdzeniem ubezpieczenia w Polsce (dowód wpłaty ostatniej składki, podbita książeczka ubezpieczeniowa itp.). Karta wyrabiana jest na miejscu, a cały "proces" trwa ok. 10 minut. 

Najdłuższy okres ważności karty to pół roku, czyli ograniczamy formalności do minimum ;-)

Więcej informacji na temat EKUZ tutaj i tutaj.

Udanych wakacji! ;-)

2 komentarze:

 1. niestety nie zawsze, bywa też tak że trzeba zapłacić, a potem nfz zwraca :] trzeba dobrze poczytać o zasadach na jakich możemy kożystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej zagranicą
  Ale kartę warto wyrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za sprostowanie! Na szczęście nie miałam jeszcze okazji korzystać z pomocy medycznej za granicą, więc przekazałam tylko tyle, ile wiem ;-)

   Usuń