poniedziałek, 9 lipca 2012

Co robić w Barcelonie?

Dziś pierwsza notka z serii "Co robić w...?". Zaczynamy od słonecznej Barcelony, bo jest to także cel mojej wrześniowej podróży. Posty będę dzieliła na trzy części: zabytki, atrakcje i ciekawostki. Gotowi?! Zaczynamy!


„To miasto ma czarodziejską moc. Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę” - tak o Barcelonie mówi hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón. I ma całkowitą rację. To miasto ma swoją historię, którą poznasz, jeśli tylko dasz się zgubić w urokliwych, krętych i ciasnych uliczkach Starego Miasta.


Casa Vicens

Dodatkowo przepiękne otoczenie miasta – z jednej strony Morze Śródziemne, z drugiej malownicze wzgórza Collserola oraz aromatyczna kuchnia regionalna sprawiają, że trudno nie zachwycić się stolicą Katalonii.

Co zatem można robić w Barcelonie? WSZYSTKO, i to nie tylko w przenośni!


ZABYTKI


Katedra św. Eulalii

Jako punkt wyjścia najlepiej obrać Stare Miasto i jedną z jego dzielnic - Barri Gotic. Znajduje się tam większość najpiękniejszych gotyckich budowli miasta. XIV-wieczny Ratusz przy placu św. Jaume (wstęp bezpłatny), wybudowany w XV wieku Palau de la Generalitat de Catalunya (Pałac Generalicji (?) - udostępniony jest odwiedzającym wyłącznie 24 kwietnia, w dniu św. Jerzego) oraz perła gotyku - Katedra św. Eulalii z niezwykle rzeźbionym ołtarzem i ogrodem tropikalnym to tylko nieliczne z tych wartych obejrzenia.


Ratusz
Casa Batllo

Podróż szlakiem Antonio Gaudiego to podróż po świecie fantazji i magii. Przy głównej ulicy miasta - Passeig de Gracia - znajdują się trzy niesamowite budowle autorstwa Gaudiego. Casa Mila, przypominająca wzburzone morze, Casa Batllo, nawiązująca do świata zwierząt oraz Casa Vicens, przedstawiająca nieco orientalny styl to jedne z najbardziej znanych na świecie dzieł architekta. Przede wszystkim jednak koniecznie musicie zobaczyć La Sagradę Familię - secesyjny kościół w dzielnicy Eixample. Świątynia z dala przypomina zamek z piasku, a każdy, nawet najmniejszy, element budowli ma swoją ukrytą symbolikę, której odkrywanie sprawia ogromną frajdę - przynajmniej mi ;-) Nie namawiam do wchodzenia do wnętrza Sagrady Familii, bo wstęp jest dość drogi (18EUR), ale jeśli dysponujecie luźną gotówką - warto.


La Sagrada Familia

Jeśli lubicie ciekawe rozwiązania architektoniczne, z pewnością zadowoleni będzie z wizyty w Szpitalu św. Pawła, także w dzielnicy Eixample. Secesyjna fasada budynku została doceniona w 1997 roku, kiedy to budynek wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Szpital św. Pawła

ATRAKCJE

Czy są tu jacyś fani piłki nożnej? Na pewno jacyś się znajdą! A jeśli tak, to koniecznością jest odwiedzenie Camp Nou, stadionu FC Barcelony. Przy obiekcie znajduje się także muzeum, w którym poznać możecie historię klubu oraz centrum multimedialne. Bilet wstępu do wszystkich trzech obiektów dość drogi (22EUR), ale fani klubu z pewnością będą zadowoleni!
O ile mogę zrozumieć, że nie wszystkim przyjemność sprawia piłka nożna, o tyle nie pójść do barcelońskiego Akwarium to niemal przestępstwo ;-) Znaleźć tu można między innymi jedyne w swoim rodzaju oceanarium w Europie, faunę i florę Morza Śródziemnego oraz oceanów, a specjalna sekcja Explora! w przystępny sposób przybliży informacje na temat życia morskiego. Dla odważnych Akwarium ma do zaoferowania dodatkową atrakcję – pływanie z rekinami. Przyjemność ta kosztuje 300€ i uwaga – wymagany jest certyfikat nurkowy. Bilet wstępu do oceanarium kosztuje natomiast 18€ (dorośli) lub 12€ (dzieci do 12 roku życia). 
Darmową, ale równie ciekawą atrakcją są Magiczne Fontanny w parku Montjuïc. Od czwartku do niedzieli, w godzinach 21.00-23.30 ma tam miejsce spektakularne widowisko wody, dźwięku i światła. Wrażenia niezapomniane!
Chyba wszystkim znaną atrakcją miasta jest także Park Güell, kolejne dzieło Antonio Gaudiego. To tam możecie poczuć się jak w bajce. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Kolumnowa, która służyć miała za targ, dom Gaudiego, w którym obecnie znajduje się muzeum artysty. Świetne miejsca na spędzenie upalnego popołudnia!
CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że Barcelończycy uważani są za najgorszych kierowców na świecie? Podobno co 19 sekund na jednej z ulic miasta powodowany jest wypadek! Dla własnego bezpieczeństwa - wybierzcie komunikację miejską, która jest tu bardzo dobrze zorganizowana ;-)

Sagrada Familia z kolei jest najpiękniejszą nieukończoną budowlą świata. Prace nad nią trwają już od 1882 roku, a ich końca nadal nie widać! Planowane zakończenie robót budowlanych ma nastąpić w 2026 roku. Grono pesymistów twierdzi jednak, że termin ten może ulec przedłużeniu nawet o sto lat od planowanej daty. 

To jeszcze nie koniec niespodzianek -  wierzcie mi, Barcelona zaskakuje na każdym kroku. W Parku  Güell znajduje się najdłuższa ławka na świecie. Kto wie, ile mierzy metrów? 152! Niesamowite, prawda? Kręta niczym serpentyna ławka wykonana jest z potłuczonych płytek ceramicznych. Rozciąga się z niej piękny widok!
Interesujący jest także fakt, że w ogrodzie tropikalnym Katedry św. Eulalii znajduje się mały staw z fontanną, w którym pływa dokładnie trzynaście gęsi, symbolizujących wiek trzynastu lat życia św. Eulalii, patronki katedry.

Na koniec, jeśli Barcelona zauroczy Cię tak bardzo, że będziesz chciał powrócić do tego magicznego miejsca, koniecznie zanurz dłoń w Fontannie Canaletes. Tak właśnie zażyczył sobie jej architekt, Gaudi, który na przekór zwyczajowi wrzucania monet zapoczątkował swoją własną tradycję.
Zachęcam także do polubienia mojego profilu na Facebooku, znajdziecie tam więcej zdjęć i ciekawostek! ;-)

3 komentarze:

 1. Szpital wygląda bajecznie! I te mozaiki - niesamowity klimat. U nas ludzie wyobraźni i polotu nie mają ;) Trzeba się wybrać. Akwarium też prezentuje się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. such cute photos!!!

  http://glamourgirl-bg.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Super zdjęcia :) Na nas wielkie wrażenie zrobiła Sagrada od środka - mozaiki i przebijające się przez nie światło - coś niesamowitego!

  http://www.coconutpathway.com/2016/02/jak-spedzic-5-dni-w-barcelonie.html

  OdpowiedzUsuń